Пластик – що це, види, застосування

Пластик - що це, види, застосування
Дата публікації: 18 Грудня, 2024

А ви знаєте, в якому році винайшли пластик? Уже понад 170 років різні види пластиків щодня використовують у різних сегментах життєдіяльності.

Властивості пластиків

Хочете дізнатися більше про те, що таке пластик? Спочатку трохи цікавої інформації:

  • Пластик легкий. 22% двоповерхового літака Airbus A380 виготовлено з легкого пластику, армованого вуглецевим волокном, що дає змогу економити пальне і знижувати експлуатаційні витрати на 15%.
  • Пластик міцний. BMW у своєму купе 6 серії використовує задню кришку багажника з композитів і термопластичні передні крила. Це дасть змогу заощадити 100 кг ваги без шкоди для міцності конструкції.
  • Пластик стійкий до корозії та впливу води. Це знають інженери, які замінили старі труби вікторіанської епохи на пластикові аналоги в системі водопроводів Лондона. Міцні та гнучкі пластикові трубопроводи забезпечують стабільну подачу води. 
  • Пластик не проводить електрику, тому ПВХ широко використовується для прокладання проводів, для вимикачів, освітлювальної арматури та ручок.

Це гнучкий матеріал, якому можна надати будь-яку форму. Пластики відомі своєю довговічністю і стійкістю до зносу. Вони мають чудову стійкість до хімікатів, кислот і розчинників. Ну і виробництво пластмас обходиться дешево. Унікальна здатність поєднуватися з іншими матеріалами, включно з папером, клеями та алюмінієвою фольгою, підвищує привабливість пластмас у найрізноманітніших виробництвах.

Як виробляють пластмасову продукцію

Як роблять пластик? Процес виробництва пластику – складний і багатоетапний, що включає кілька методів, технологій і матеріалів. Суть його – перетворення сировини на предмет. Сировиною, що використовується у виробництві пластику, є нафтохімічні продукти, такі як етилен і пропілен. Сировину очищають від домішок і обробляють, перш ніж вона надходить у виробництво.

Після підготовки сировини її нагрівають разом із каталізатором, який допомагає зв’язати молекули в ланцюзі. Отриманий матеріал являє собою смолу. Ця полімерна смола, це те, з чого виробляють пластик. 

Для надання пластмасі певних властивостей у неї додають присадки. Формула пластику визначає властивості майбутнього виробу. Від того, з чого складається пластик, які добавки використані, включно з барвниками, стабілізаторами, пластифікаторами та іншими матеріалами, залежать оновлені фізичні та хімічні властивості продукції.

Наступний етап – формування, що передбачає надання пластикам потрібної форми. Існує кілька методів формування.

Екструзія

У процесі екструзії пластиковий порошок або гранули подаються в екструзійну машину через бункер. Полімер нагрівається всередині циліндра за контрольованої температури, а шнек проштовхує розплавлений пластик через металеву матрицю, яка потім охолоджується, щоб надати пластику фіксованої безперервної форми.

Виріб можна розрізати або обрізати до потрібної довжини. Це один із найпоширеніших способів виробництва пластикових виробів. Процес екструзії пластику добре підходить для великосерійного виробництва широкого спектра продукції, включно з трубами, будівельними виробами, як-от вентиляція, дверними та віконними рамами й ущільнювачами.

Лиття під тиском

Пластиковий полімер подається в нагрітий циліндр і шнек. Шнек розплавляє пластик і впорскує рідкий полімер у роз’ємну форму з контрольованою температурою, яка повторює обриси продукту. Лиття під тиском використовується для великосерійного виробництва. Багато компонентів можуть бути виготовлені за короткий проміжок часу, від крихітних деталей до великих елементів, таких як бампери і сміттєві баки для транспортних засобів. На відміну від процесу екструзії розплавлений пластик примусово вдавлюється в матрицю для формування його остаточної форми.

Екструзія і лиття під тиском з роздуванням

Дуже схоже на процеси екструзії пластику і лиття під тиском, але тиск повітря змушує порожнистий пластик розширюватися у формі, залишаючи внутрішню частину об’єкта порожнистою. Цей процес використовується для масового виробництва недорогих ємностей, таких як пляшки, чашки і склянки.

Ротаційне формування 

Метод використовують для виготовлення порожнистих конструкцій. Пластиковий полімер подається у форму, яка щільно закривається, нагрівається при постійному обертанні. Пластиковий полімер рівномірно покриває всі внутрішні поверхні форми в один шар. Цей шар у точності повторює порожнину форми. Далі форму охолоджують, продовжуючи обертання, що призводить до затвердіння полімеру. Обертання зупиняється, форма відкривається, і пластикова деталь витягується. 

Підходить для коротких, економічних виробничих циклів, ідеально підходить для виготовлення великих, складних форм з однорідною товщиною стінок, наприклад, великих резервуарів для зберігання води, хімікатів і палива, ящиків, холодильних боксів, сміттєвих баків, тумб, каное, іграшок та ігрового обладнання.

Вакуумне лиття

Метод виготовлення невеликих функціональних пластикових деталей, що підходить для дрібносерійного виробництва. Вакуумне лиття – це універсальна технологія для еластомерів, яка використовує вакуум для втягування рідкої сировини (наприклад, поліуретанових смол, литого нейлону, воску) у форму. Цей процес використовується, коли існує проблема захоплення повітря, якщо є складні деталі або поглиблені поверхні, або якщо матеріал армований волокном чи дротом. Сировину заливають у двокомпонентну силіконову форму, і вакуум скидають. Форма витягується з камери, і відливка твердне в печі. Потім форма видаляється для вилучення виливки. Форма може бути використана повторно.

Термоформування

Процес включає нагрівання попередньо екструдованого пластикового листа до пластичної температури, який потім формується спеціальним трафаретом. Машини можуть швидко виготовляти тисячі компонентів. Прикладами продукції є одноразові стаканчики, контейнери, кришки, підноси, блістери, різні продукти для харчової, медичної та загальної роздрібної промисловості. Спрощеною версією термоформування є вакуумне формування пластику.

Компресійне формування

Сировина попередньо нагрівається і поміщається у відкриту порожнину форми. Форма закривається кришкою, нагнітається тиск, який вдавлює матеріал в усі області форми. Тепло і тиск підтримуються доти, доки матеріал не затвердіє. Після затвердіння сформований виріб можна витягти. Цей метод формування пластику регулярно використовується під час виробництва автомобільних деталей, таких як капоти, крила, спойлери, а також дрібніших складніших деталей. Він також широко використовується для виробництва сендвіч-структур, таких як стільники або полімерна піна.

Види пластику та їх застосування

Уже не важливо, хто придумав пластик першим. Сьогодні існує безліч видів пластику, хімічний склад яких різниться. Кожен тип має унікальні властивості, що роблять його придатним для певних застосувань.

Поліетилен (ПЕ)

ПЕ є частиною сімейства поліолефінових полімерів і одним із найпоширеніших пластиків, що виробляються у світі. Поліетилен використовується у виробництві упаковки, включно з пластиковими пакетами, плівками, мембранами, ємностями для рідин, пляшками, лотками, ковпачками для упаковки харчових продуктів тощо. З нього роблять контейнери для відходів, сховища для води і продуктів харчування, предмети домашнього вжитку, іграшки, канати, рибальські та спортивні сітки, сітки для сільськогосподарського використання, промислові та декоративні тканини.

Поліпропілен (ПП)

З ПП виробляють плівки, багаторазові ящики, кришки, пляшки для води, контейнери для харчових продуктів, пляшки, меблі, валізи, садові приналежності та кухонне начиння. В автомобільному сегменті поліпропілен використовують для внутрішнього оздоблення машин. З нього роблять деякі хірургічні інструменти.

Полівінілхлорид (ПВХ)

ПВХ використовується для широкого спектра продукції в багатьох галузях промисловості. З нього виробляють будівельні профілі, дренажні та водопровідні труби, бухти для проводів і кабелів, покриття для підлоги, покрівельні мембрани, медичні товари, автомобільні деталі, спортивний інвентар, текстиль, взуття, пакувальні матеріали. 

Це адаптований полімер, властивості якого можуть змінюватися залежно від використовуваних добавок. ПВХ має низку переваг, як-от хороша хімічна і корозійна стійкість, відмінна стійкість до стирання і зносу, а також гнучкість.

Полістирол (ПС)

PS – легкий і жорсткий пластик, широко використовуваний у виробництві упаковки для харчових продуктів, одноразового посуду, ізоляції та побутової електроніки.

Поліетилентерефталат (ПЕТ)

ПЕТ – прозорий і легкий пластик, який використовується для виробництва пляшок для напоїв, харчових контейнерів і синтетичних волокон, наприклад, поліестеру.

Акрилонітрилбутадієнстирол (АБС)

ABS – це відносно недорогий конструкційний пластиковий матеріал, який зазвичай не використовується в умовах високих температур через його низьку температуру плавлення. Він гнучкий і легкий, і з нього можна виготовляти безліч предметів, що використовуються в повсякденному житті – клавіші на клавіатурі комп’ютера, корпуси електроінструментів, корпуси телефонів, пластикові захисні екрани на настінних розетках і дитячі будівельні кубики.

АБС-пластик використовується в системах водовідведення (трубах, фітингах), у побутовій техніці. Пластик ABS легший за ПВХ, але важчий за поліетилен, під час використання в транспортних засобах він може знизити вагу транспортних засобів на 10%, що робить їх більш економічними. 

Листовий пластик ABS використовується на приладових панелях, ковпаках коліс і кузовних деталях через його міцність, стійкість до низьких температур і міцну поверхню, яку нелегко подряпати.

Поліуретан (ПУ)

ПУ – універсальний пластик, відомий своєю еластичністю, міцністю та ізоляційними властивостями. Він використовується при виробництві меблів, пінопластових подушок, покриттів і клею.

Полікарбонат (ПК)

Інженерні полікарбонати є одними із найміцніших пластиків. Завдяки своїй прозорості та видатній жорсткості, вони використовуються для виготовлення ударостійкого скління, світлових люків, акваріумів, внутрішніх та зовнішніх вивісок, торгових та виставкових стендів, включаючи стелажі та тримачі брошур, світлодіодних панелей освітлення, зовнішніх автомобільних фар, оптичних лінз, пластикових. Вони також використовуються в медичній та стоматологічній промисловості.

Це не всі типи пластику. Класифікація пластиків передбачає ще кілька десятків найменувань.

Висновок

Пластик – це матеріал, який продовжує дивувати. Розповісти в одній статті все про пластик неможливо. Але ви завжди можете звернутися до нас, щоб дізнатися більше про пластик: види, властивості, з чого роблять ті чи інші вироби. Наші фахівці після вивчення ваших потреб підкажуть, який пластик матеріал та метод виготовлення краще підійде вам. Приймаємо замовлення пластикові вироби. Практикуємо як масове виробництво, і реалізацію індивідуальних проектів.

Поділитися з друзями:

Також буде цікаво

18 Грудня, 2024

Що таке поліамід

Поліамід належить до пластичних полімерів, які вирізняються підвищеною міцністю і жорсткістю. Речовину використовують для виготовлення волокон, плівок і конструкційних пластмас. 

Поліамід належить до пластичних полімерів, які вирізняються підвищеною міцністю і жорсткістю. Речовину використовують для виготовлення волокон, плівок і конструкційних пластмас. Наше підприємство бере активну участь з впровадження енергозберігаючих технологій. В даному напрям розроблена і запущена у виробництво лінійка великогабаритних ємностей для пелетного палива: 20м 3 , 30м 3 та 40 м3

Читати повністю
Что такое полиамид

18 Грудня, 2024

Що таке полістирол

Полістирол - це сучасний полімер, який вирізняється міцністю, достатньою жорсткістю і довговічністю. Безбарвна речовина зі склоподібною структурою пропускає близько 90% променів видимого спектра.

Полістирол - це сучасний полімер, який вирізняється міцністю, достатньою жорсткістю і довговічністю. Безбарвна речовина зі склоподібною структурою пропускає близько 90% променів видимого спектра.Наше підприємство бере активну участь з впровадження енергозберігаючих технологій. В даному напрям розроблена і запущена у виробництво лінійка великогабаритних ємностей для пелетного палива: 20м 3 , 30м 3 та 40 м3

Читати повністю
Что такое полистирол

18 Грудня, 2024

Що таке полівінілхлорид (ПВХ)

Полівінілхлорид - матеріал, який широко затребуваний у різних сферах діяльності. Термопластичний полімер отримують методом полімеризації. ПВХ - один із перших полімерних матеріалів, які набули широкого поширення у світі.

Полівінілхлорид - матеріал, який широко затребуваний у різних сферах діяльності. Термопластичний полімер отримують методом полімеризації. ПВХ - один із перших полімерних матеріалів, які набули широкого поширення у світі.Наше підприємство бере активну участь з впровадження енергозберігаючих технологій. В даному напрям розроблена і запущена у виробництво лінійка великогабаритних ємностей для пелетного палива: 20м 3 , 30м 3 та 40 м3

Читати повністю
Что такое ПВХ

18 Грудня, 2024

Лиття пластмас під тиском – методи, технології

Лиття пластмас під тиском - виробництво пластикових виробів за особливою технологією. Перевагами методів є здатність відтворювати складні форми з високою точністю.

Лиття пластмас під тиском - виробництво пластикових виробів за особливою технологією. Перевагами методів є здатність відтворювати складні форми з високою точністю.Наше підприємство бере активну участь з впровадження енергозберігаючих технологій. В даному напрям розроблена і запущена у виробництво лінійка великогабаритних ємностей для пелетного палива: 20м 3 , 30м 3 та 40 м3

Читати повністю
Литье пластмасс под давлением - методы, технологии
Переглянути всі новини

Потрібна консультація?

Заповніть форму, ми зв'яжемося з вами та відповімо на ваші запитання